DOLAR 17,9533
EURO 18,394
ALTIN 1034,365
BIST 2777,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bursa’dan işletmelere Corona reçetesi

Bursa’dan işletmelere Corona reçetesi
17.03.2020
269
A+
A-

PERYÖN Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Gül, dünyayı etkisi altına alan Coronavirus salgını nedeniyle çalışanlara yönelik işyerlerinde alınacak tedbirleri açıkladı.

Dünyayı saran Coronavirüs için kamuda alınan ilk tedbirlerle birlikte günlük, aile, sosyal, eğitim ve iş hayatında olağan akışın değiştiğine dikkat çeken Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Gül, “Şirket yönetimlerinin derhal toplanarak, en az bir üst düzey yönetici, birim yöneticileri, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi ve hukukçudan oluşan bir çalışma grubu oluşturması önemlidir. Acil Eylem Grubu bu dönemi pro-aktif bir şekilde yönetmeli, yakından takip etmeli, risk değerlendirmesi yapmalı, eylem planlarını oluşturmalı, bir takvim dahilinde belirli periyotlarla, acil durumlarda ise buluşup, bu çalışma ve toplantılarını kayda almalı” açıklamasını yaptı.

KOORDİNELİ ÇALIŞMA

İşyerlerindeki İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu’nun toplanması ve Acil Eylem Grubu ile koordineli olarak işletmeye dahil olan tüm işyerlerini kapsayan faaliyetler yürütmesinin de gerektiğini ifade eden Barış Gül, risklerin hızla saptanması ve riskli gruplar ile alanların belirlenmesi çağırısında bulundu.

UZMANLAR DEVREYE GİRMELİ

Açıklamasında, çalışanların bilgilendirilmesinin de önemli olduğunu ifade eden Gül, “Koronavirüs hakkında, gerek günlük hayatta gerekse işyerlerinde alabilecekleri tedbirleri de içeren bilgilendirmeler bir hekim ve uzmanın görüşü alınarak yapılmalı, bu amaçla bilgi notları hazırlanmalı, çalışanlara fiziki veya elektronik yöntemlerle ulaştırılmalı, duyuralar ve broşürler işyerlerinde ilan edilmelidir” dedi.

UZAKTAN ÇALIŞMA

Mümkün olan tüm kadrolar için ‘Uzaktan Çalışma’ modeline geçilebileceğini de sözlerine ekleyen PERYÖN Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Gül, “Uzaktan çalışma İş Kanunu’nun değiştirilen 14. Maddesi kapsamında yasal olarak mümkündür. Ancak, uzaktan çalışmaya geçiş iş sözleşmesinde esaslı değişiklik niteliğinde de olacağından, belirli bir süre ile bu modelde çalışacak çalışanların iş sözleşmelerine birer ek protokol yapılması gerekli ve doğru olacaktır. Bu çerçevede hazırlanacak ek protokolde işin tanımı, yapılma şekli, süresi, işveren tarafından sağlanacak ekipman ve bunların çalışan tarafından korunmasına dair yükümlülükler ile tarafların arasındaki iletişimin nasıl kurulacağına dair özel düzenlemeler yer almalıdır. Uzaktan çalışma, işyerlerinde dönüşümlü olarak da uygulanabilir, haftanın çalışma günlerine göre çalışanın işyerine geleceği ve evden çalışmaya devam edeceği günler belirlenebilir” diye konuştu.

FESİH SON ÇAREDİR

Uzaktan çalışmada anlayışın evden çalıştırma olması gerektiğinin altını çizen Gül, “Çalışanlar zorunlu olmadıkça çoklu çalışma merkezlerine ve açık ofislere yönlendirilmemelidir. Salgın hastalık nedeniyle işletmelerin ekonomik yapılarına dair alacağı tedbirler kaçınılmaz olabilir, ancak bunlar arasında ‘iş sözleşmelerinin işletmesel nedenlerle feshi’ ilk sıralarda olmamalı, ‘feshin son çare olması’ ilkesi de gözetilerek iş ilişkilerinin devamlılığı amacıyla öncelikle aşağıdaki tedbirlere başvurulmalıdır” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.