DOLAR 17,9432
EURO 18,2642
ALTIN 1024,513
BIST 2913,3
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

‘PERYÖN’üyle Uzaktan Çalışma

‘PERYÖN’üyle Uzaktan Çalışma
16.04.2020
301
A+
A-

PERYÖN Güney Marmara Şubesi Başkanı Barış Gül,uzaktan çalışmanın artı ve eksilerini paylaştı.

Yeni tip Coronavirüs (COVID-19) salgınından etkilenen tüm ülkeler nerdeyse bütün çalışma alışkanlıklarını ya değiştirdi ya da değiştirmek zorunda kalıyor. Tüm dünya ekonomisi, yeni tip Coronavirüs (COVID-19) salgınından olabildiğince etkileniyor. Çalışanlar zorunlu olmadıkça işyerlerine gidemiyor. Böyle olunca da işletmeler ekonomi çarklarının dönmesi adına, uygun iş kollarında uzaktan, evden çalışma modeli uygulamasına geçiyor. Bu uygulamanın artılarını ve eksilerini PERYÖN Güney Marmara Şubesi Başkanı Barış Gül değerlendirdi.

Uzaktan çalışma modelinde, çalışanların mekan ve davranışsal olarak kendi kurallarını kendileri oluşturduklarını söyleyen Gül, “Bu da bazen suiistimale açık bir süreci beraberinde getirebilir. Bu çalışma modelini hem çalışan hem de işveren için verimli hale getirebilmek için işyerinin kurallarını, beklentilerini çok iyi belirlemesi ve çalışana iş yerinde sağladığı imkânları, uzaktan çalışma modeli ile de sağlaması gerekmektedir. Çalışanla mutlaka uzaktan çalışma protokolü yapmalıdır. Kurallar ve çalışma şekli bu protokolde belirlenmelidir. İşveren, çalışana verilen görevi yapabilmesi için gerekli olanakları (İnternet, telefon, bilgisayar, tablet, vb.) sağlamakla yükümlüdür” dedi.

AVANTAJ VE DEZAVANTAJLAR

Barış Gül uzaktan çalışma modelinin çalışanlar açısından avantajlar ve dezavantajlarından bahsederek, “Bu model; İş yapış biçiminde esneklik sağlaması, Kişisel özgürlük alanı yaratması, İşsel masrafları ve bireysel çatışmaları azaltması, iş dışı zaman tasarrufu sağlaması ile iş ve aile yaşamına denge katması gibi avantajlar sağlar. Bu uygulamanın dezavantajlarını ise, kişide oluşabilecek yalnızlık hissi, ait olamama, takım çalışmasından yoksun kalma, terfi korkusu, psikolojik sorunlar, iş ve yaşam arasındaki denge sorunu, aile sorunlarının göze batması, iş sosyalleşmesinin azalması olarak sıralayabiliriz” açıklamasında bulundu.

İŞVEREN İÇİN DURUM

Uzaktan çalışma modelinin işveren açısından da bir takım artı ve eksileri olduğunu vurgulayan Gül, “Uzaktan çalışma modeline işverenler açısından baktığımız da ise; artan verimlilik, çalışma kalitesinin artması,  ofis- mekan çalışma alanı tasarrufu, iş ilişkilerinde esneklik, motivasyonun artması, maliyetlerin azaltılması, devamsızlığın azalması gibi avantajları sağlar. Dezavantajları ise; durumsal ve yönetsel yapı değişiklikleri, donanım ve sanal çalışma ortamı oluşturma/güçlendirme maliyetleri, teknolojiye erişim problemleri, denetim zorluğu, çalışanların işi istismar etme korkusu, sigorta, sağlık ve güvenlik sorunları gibi konuları sayabiliriz” diye konuştu.

KENDİMİZİ HAZIRLAYALIM

“Kendimizi uzaktan çalışmaya hazırlayalım” diyen Gül, “Öncelikle uzaktan çalışma sisteminde işyerinin bu çalışma ile ilgili hazırladığı prosedürlere kendimizi uydurmamız gerekiyor. Bu prosedürlerde; mesai başlama saati, net bir görev ve iş akışı, iletişim için de bulunacağımız kişi ve kanallar, iş güvenliği ve ergonomi kuralları gibi birçok uygulanması zorunlu kurallar vardır. Sonrasında ise mutlaka çalışma mekânı neresi olursa olsun, o mekânın iş yapabilme olanaklarına ve konforuna sahip olması gerekmektedir. Gürültülü ve dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak, iletişim alt yapısı kuvvetli, orijinal çalışma ortamımıza benzer masası koltuğu, bilgisayarı, dosya düzeni ile elverişli, kendimizi disipline edebilecek bir ortamı oluşturmamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ TAVSİYELER

“Araştırmalar, alışkanlıkların sert değişiminin kişide farklı davranış değişiklikleri yarattığını göstermektedir” diyen Gül, şu uyarılarla sözlerini tamamladı: “Özellikle bu dönemde çalışma ortamı ev olacağı için normal zaman da ayırılmasını şiddetle tavsiye ettiğimiz iş-yaşam dengesi ciddi bir erozyona uğrayacaktır. Bu zaman dilimini sabırlı, anlayışlı ve planlı yürütebilmek çok önemlidir. Bir tarafta aile fertlerinin günün çok az bir zaman dilimin de yüz yüze iletişim kurabildiği dönemden, sürekli bu fırsatı bulabildiği bir döneme geçilmiştir. Bu dönem alışkanlıkları zorladığı için doğru yönetilmesi gereken bir dönemdir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.