DOLAR 17,927
EURO 18,2677
ALTIN 1023,932
BIST 2913,3
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Dersimiz: İç motivasyon

Dersimiz: İç motivasyon
13.04.2020
439
A+
A-

Kültür Okulları velilerine dijital ortamda seslenen Dr. Özgür Bolat, “Uzaktan eğitimde, çocuğunuzu geleceğe hazırlamak istiyorsanız onun iç denetimini ve oto-kontrolünü geliştirin” diye konuştu.

Özel Bursa Kültür Okulları’nın Edutalks Eğitim Konuşmaları online olarak canlı yayınlarla sürüyor. Toplam dört oturumda gerçekleştirilecek olan Edutalks Eğitim Konuşmaları’nın konuğu olan eğitimci ve yazar Dr. Özgür Bolat, ikinci oturumda, uzaktan eğitim sürecinde çocuklarda iç motivasyon ve öğrenme isteği ile merak nasıl oluşturulur ve çocuklara kitap okuma nasıl öğretilir konularında ailelere değerli tavsiyelerde bulundu.

ÇOCUKLARA ROL MODEL OLUN

Çocukların kitap okumayı sevmeleri için seçme özgürlüklerinin olması, ailelerin çocuklarına rol model olmaları ve aile içinde kitapla ilgili etkinlikler yapılması gerektiğini söyleyen Dr. Özgür Bolat, “Bir insan kitap okuduğu zaman farkındalığı artar, bilinci genişler, hayata dair deneyimi artar ve farkındalık genişleyince seçme özgürlüğü ortaya çıkar. Çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız ilk önce ona seçme özgürlüğü vermelisiniz. İkinci olarak da ona sizin rol model olmanız lazım. Model olmak sadece kitap okumak değildir. Düşünceleri gelişmiş, entelektüel bir bakış açınızın olması lazım. Model olursanız, çocuğunuzun kitap okuma ihtimalini artırırsınız. Kitap okumak bir insanın kendisini tanımasına imkan verir. Çocuğunuzun okuduğu kitapla ilgili etkinlikler yapmalı, kitap üzerine tartışmalısınız” diye konuştu.

5 TÜR MOTİVASYON VAR

Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin öğrenme motivasyonu sağlama noktasında sıkıntılar çektiklerini ifade eden Dr. Bolat, motivasyon çeşitlerini sıralayarak, çocuklarda iç motivasyon ve öğrenme motivasyonu sağlamak için ailelere şu tavsiyelerde bulundu:“Beş tür motivasyon vardır. Bunlardan birincisi ve en kötüsü dış motivasyondur. Çocuk ödevini yaparsa ödül, yapmazsa ceza alır. Bu dış motivasyona örnek olarak gösterilebilir. Biz dış motivasyon istemiyoruz. İkinci olarak çocuğunuz dışarıdan gelecek bir korkudan dolayı bunu yapıyor olabilir. Bu da aslında dış motivasyondur. Üçüncü motivasyon sebebi iyi bir not almak veya iyi bir üniversiteye gitmek için ödev yapmaktır, bunu da dış motivasyon kategorisine koyabiliriz. Dördüncü motivasyon çeşidi, çocuğun kendisini başarılı bir öğrenci olarak görmesi ve bu oluşturduğu kimlikle örtüşen davranışlar sergilemesi. Ancak bu noktada, çocuklar sadece kendilerine verilen ödevleri yapar, görev verilmediği takdirde bir şey yapmazlar. Bizim burada istediğimiz, beşinci motivasyon olan ilgi ve meraktır. Çocuğunuzun bir konuya ilgisi olmalı ve konuya değer odaklı bakmalıdır. Bu yüzden ihtiyaç temelli eğitim yerine, ilgi odaklı eğitim önemlidir.”

İÇ DENETİM ÖĞRETİLMELİ

Kolektivist ve hiyerarşik bir toplum olduğumuzu vurgulayan Özgür Bolat, “Grup içinde olmalı, dokunmalı ve denetleyen birileri olmalı. Uzaktan eğitim sürecinde çocuklar yalnız ve onları denetleyen kimse yok. Ne yazık ki, bizim ülkemizdeki çocukların iç denetimi zayıf. Uzaktan eğitim sürecinde çocuklarına derslerden ziyade, oto-kontrolü ve iç denetimi öğretmeliyiz. Bu kas gibidir, çalıştıkça gelişir” diye konuştu.

İÇ MOTİVASYON İÇİN MERAK UYANDIRIN

Çocuklarda öğrenmeye dair iç motivasyon oluşturmak için, onlarda merak uyandırmak gerektiğini belirten Dr. Özgür Bolat, “Merakın oluşabilmesi için kafanızda bir bütünlüğün olması ve o bütünlükte bir boşluk kalması lazım. Merak uyandırmanın birinci yolu tahmin oluşturmaktır. Örneğin bir kitabın kapağındaki resmi gösterip, ondan kitabın ismiyle ilgili tahminler alın ve bu tahminler üzerine konuşun. Merak uyandırmanın ikinci yolu ise üst düzey sorular sormaktır. Üst düzey sorular, niçin sorularıdır. Çocuklarınızla, dersleriyle ilgili konuşun ve onlara üst düzey sorular sorun. Çocuk derslerde bunu öğrenemezse, bu soruların cevaplarını beraber araştırın. Üçüncü yöntem ise bilimsel yoldur. Araştırmalar yapın, bunlar hakkında hipotezler oluşturun ve bu hipotezleri deneyler yoluyla çözün. İç motivasyon sağlamanın bir başka yolu da anti-tez oluşturmaktır”

Edutalks Eğitim Konuşmaları’nın konuğu Dr. Özgür Bolat, canlı yayına katılan ailelerin sorularını da yanıtladı. Edutalks, 15 ve 18 Nisan’daki canlı yayınlarla devam edecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.